Mäkkučké, vláčne a najvoňavejšie plnené medovníčky
18.12.2021, 9:24
Objavil sa už v egyptských hrobkách, Slovania ho piekli v tvare hromových sekier Perúna, bratia Grimmovci o ňom písali v príbehu O medovníkovom domčeku, stal sa produktom predávaným na jarmokoch už v 11.storočí…. Dlhá história, nespočetné množstvo receptúr, tvarov a dokonalá symfónia chutí korenín a medu a taktiež silná symbolika. Niet sa čo čudovať, že medovník je súčasťou Vianoc v každej slovenskej rodine.
Skôr, ako Vám prezradíme recept na dokonalé mäkkučké, vláčne a neskutočne voňavé medovníčky, chceme sa s Vami podeliť o pár zaujímavostí o tejto dobrote.
❓ Vedeli ste, že:
- Tú úžasnú kompozíciu korenín, jej zostavenie, sa pripisuje pernikárom v nemeckom meste Norimberg.
- Medovnikárske cechy na Slovensku vznikali od začiatku 17.storočia.
- Perníky v tvare mužskej postavy si v Anglicku kupovali vydajachtivé ženy. Traduje sa, že ak ho zjedli, zvýšili svoje šance čoskoro stretnúť toho pravého.
- Slovania obetúvali medovníky pod posvätnými dubmi bohovi Perúnovi, aby ich ochránil počas letných búrok.
- Symbolika lásky a ľúbostného vzťahu vychádza z vlastností medu ako energeticky špecifickej látky s vysokou trvanlivosťou.
- Hebrejské slovo leb (srdce) dalo pomenovanie medovníku aj v Nemecku (Lebkuchen = spojenie slov “srdce” a “koláč”)
- Z pokolenia na pokolenie sa nededila len originálna rodinná receptúra, formy na perníky, ale dokonca aj zarobené cesto.
A teraz poďme k samotnému receptu. Pečieme ho každoročne z dvojnásobnej dávky, pretože miznú rýchlosťou blesku.
Plnené medovníky
Na cesto potrebujeme:
- 500 g hladkej múky
- 200 g medu
- 150 g práškového cukru
- 90 g masla
- 2 vajíčka
- 1 čl sódy bikarbóny
- 4 kvapky Cinnamon
- 3 kvapky Cardamom
- 2 kvapky Clove
- 2 kvapky Fennel
- 1 kvapka Coriander
- ⅓ čl mletého badiánu
- ⅓ čl muškátového orieška
Ako nakupovať esenciálne oleje s 25% zľavou? Čítajte TU
Na plnku potrebujeme:
- kvalitný hustý slivkový lekvár
…a nakoniec vajíčko na potretie
Postup:
V hrnci zohrejeme med, maslo, korenie a cukor. Nalejeme do misky, kde sme predtým premiešali múku so sódou bikarbónou. Pridáme vajíčka a vymiešame cesto.
Z vyvaľkaného cesta vykrajujeme tvary (vhodnejšie sú jednoduchšie, keďže sa budú lepiť 2 ku sebe - napr. srdiečka, kolieska…), na spodné cesto dáme lyžičku lekváru a priložíme vrchné cesto. Okraje prstami postláčame, aby sa cesto spojilo. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a ozdobíme vlašským orechom. Ak budete chcieť zdobiť polevou, vajíčkom nepotierať.
TIP: medovníčky uzatvorte do dózy s nakrájaným jabĺčkom. Jabĺčko po dvoch dňoch vyberte (inak by v dóze splesnelo). Perníčky budú takto úžasne mäkké a chutné.
…nech už sú Vianoce